Menu główne:
ELEKTROTERAPIA
Elektroterapia polega na stymulacji tkanek prądem elektrycznym o określonej częstotliwości i natężeniu. Przepływ prądu przez tkankę powoduje zmiany w błonach komórek oraz wpływa na rozprowadzenie sygnałów nerwowych w ciele człowieka.
Istnieje szereg odmian elektroterapii, które mają zastosowanie w leczeniu:
Elektrostymulacja
Pobudzanie nerwów stałym prądem pulsacyjnym w celu wywołania skurczu mięśnia. Najczęściej stosuje się przy niedowładach i przy osłabieniach lub zanikach mięśni.
Jonoforeza
W jonoforezie wykorzystuje się przepływ prądu stałego w celu wprowadzenia w tkankę odpowiedniego leku. Substancja lecznicza wchodzi w reakcje z prądem elektrycznym dzięki czemu jej jony zostają przetransportowane do tkanki.
Prąd galwaniczny
Polega na wymuszeniu przepływu prądu stałego przez dany obszar ciała. Efektem zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa ukrwienia oraz działanie przeciwzapalne.
Prądy diadynamiczne
Zastosowanie prądów diadynamicznych skutkuje zmniejszeniem obrzęków, poprawą ukrwienia i odżywienia tkanek, wpływają również na napięcie mięśniowe.
Prądy interferencyjne
Zabiegi z wykorzystaniem prądów intenferencyjnych polegają na zastosowaniu prądów przemiennych o średniej częstotliwości. W tkankach zachodzi wówczas zjawisko interferencji prądu. Prądy interferencyjne stosuje się w celu wzmocnienia mięśni i zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Prądy Tens
Polegają na zastosowaniu prądów o niskiej częstotliwości. Wykorzystuje się je w leczeniu bólów o różnym podłożu (dyskopatia, reumatoidalne zapalenie stawów, neuropatia)
Prądy Kotza
Działanie prądów Kotza polega na stymulacji głęboko położonych włókien mięśniowych. Zastosowanie prądów Kotza powoduje zwiększenia siły mięśni i przyrost masy mięśniowej. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są: osłabienia mięśni, złamaniach kości, skoliozy, płaskostopie i dolegliwości bólowe.
Zadaj pytanie