Menu główne:
KINESIOTAPING
Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Metoda ta została opracowana przez Japończyka dr Kenzo Kase. Po raz pierwszy została wykorzystana przez Japońskich sportowców na olimpiadzie w Seulu w 1988 r. Początkowo stosowana przez sportowców znalazła również zastosowanie w rehabilitacji.
Kinesiotaping jest jedyną metodą rehabilitacyjną, która oddziałuje na ciało przez cały czas od momentu wykonania zabiegu. Oklejenie plastrem ma duży wpływ na funkcjonowanie wielu struktur i układów w organizmie. Taśmy oddziaływają na mięśnie, ścięgna i wiązadła. Znane jest również działanie wspomagające układ krążenia.
Działanie plastra zależne jest od sposobu umieszczenia go na ciele. Każdy zabieg poprzedzony jest badaniem pacjenta. Na tej podstawie określa się właściwy sposób oklejenia. Poszczególne techniki różnią się sposobem aplikacji plastra: miejscem usytuowania, sposobem cięcia, stopniem rozciągnięcia plastra, rozciągnięciem powierzchni skóry. Ważne jest aby zabieg przeprowadzany był przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę.
Oklejanie plastrem jest bezpieczne i nie powoduje dyskomfortu. Po kilkunastu minutach zazwyczaj przestajemy odczuwać jego obecność na ciele.
Kinesiotaping sprawdza się doskonale jako metoda uzupełniająca w rehabilitacji.
Jest także świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnie lub zawodowo uprawiających sport. Taśmy są niezastąpione w przypadku leczenia drobnych urazów. Skutecznie zmniejszają ból i dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń.
Wskazania:
ból kręgosłupa
korekcja wad postawy np. skolioza
naderwanie mięśni lub więzadeł
bóle kolan
bolesny bark
łokieć tenisisty/golfisty
ostroga piętowa
w stanach po operacjach ortopedycznych
stan po skręceniach i zwichnięciach stawów,
obrzęki i siniaki
zmniejszenie ryzyka kontuzji z powodu uprawiania sportu
dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa
Zadaj pytanie